Sucha skóra

Sucha skóra: poznaj przyczyny, by pozbyć się problemu

Sucha skóra może być prawdziwym utrapieniem, nawet przy zachowaniu starannej pielęgnacji. Co gorsza, ten problem zdaje się nękać coraz większą część populacji, a statystyka wskazuje, że tendencja jest rosnąca. Obecnie, szacuje się, że problemy związane z suchą skórą dotykają około 20% populacji, jednak ten odsetek z pewnością wkrótce się zwiększy. Czy sucha skóra to problem o charakterze przejściowym, czy jest uwarunkowana genetycznie? Jaki udział w powstawaniu dolegliwości ma zanieczyszczenie środowiska i używanie detergentów? Czy jest jakiś sposób, żeby nieprzyjemne objawy zlikwidowa
, a przynajmniej złagodzić? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Naskórek – na straży dobrostanu organizmu

Na zdrowy i młody wygląd skóry, a także jej prawidłowe funkcjonowanie, wpływa w istotny sposób grubość płaszcza lipidowego na powierzchni naskórka i zawartość wody w warstwie rogowej. Sucha skóra jest wyraźnym sygnałem, że doszło do zaburzenia równowagi pomiędzy tymi elementami. Wspomniana warstwa rogowa naskórka, to półprzepuszczalna bariera, której zadaniem jest zapobieganie utracie wody, przy jednoczesnej ochronie przed wnikaniem szkodliwych czynników z zewnątrz. Uszkodzenie tej bariery powoduje szereg reakcji skórnych, a także skutkuje nadwrażliwością na różne bodźce mechaniczne i chemiczne oraz skłonnością do podrażnień. Zazwyczaj problem suchej skóry dotyczy twarzy i grzbietów rąk, ale także skóry głowy i kończyn dolnych.

Przyczyny i objawy

Choć problem suchej skóry może być dolegliwością przejściową, związaną bezpośrednio z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, często okazuje się jednak uwarunkowana genetycznie. Dodatkowo, z wiekiem tylko się nasila – wskutek degeneracji kolagenu dochodzi wtedy do utraty elastyczności skóry i wzmożonego dyskomfortu związanego z odczuwaniem suchości. Bezpośrednią przyczyną wspomnianych problemów jest mniejsza liczba lipidów w warstwie rogowej, a co za tym idzie, upośledzona zdolność do zatrzymywania wody w naskórku. Suchą skórę łatwo rozpoznać: łuszczy się, pęka, jest napięta i bolesna. Często towarzyszy jej rumień.

Profilaktyka

Istotną rolę w powstrzymaniu procesu wysychania naskórka mają emolienty. Są znane ze swoich zbawiennych właściwości nawilżających i regenerujących, a także działania przeciwzapalnego i przeciwświądowego. Dlatego osoby, które borykają się z suchą skórą, powinny używać w codziennej pielęgnacji preparatów i mydeł zawierających fizjologiczne lipidy, substancje, które wiążą wodę w naskórku (kwas hialuronowy, mlekowy, mocznik, gliceryna itd.) a także te, których zadaniem jest uszczelnić barierę wodną i zapobiegać jej utracie (ceramidy, trójglicerydy, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe itd.). Prawidłowa profilaktyka u osób z zaburzeniami pracy naskórka wymaga z pewnością ograniczenia częstego kontaktu z gorącą wodą, unikania silnych detergentów, rezygnację z częstej ekspozycji na światło słoneczne i stosowanie preparatów z wysokim filtrem, a także nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. W kuracji pomocne mogą okazać się także preparaty z kolagenu naturalnego pochodzenia rybiego – to nietoksyczne, nieuczulające białko, zgodne z ludzkimi polimerami, charakteryzuje się silnymi właściwościami do zatrzymywania wody i stymuluje kolagen skórny do regeneracji.