Jak wzmocnić słabe paznokcie

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że dłonie są „wizytówką” zwyczajów i trybu życia osoby, z którą wymieniamy uścisk ręki , dlatego wszyscy – a kobiety szczególnie, przykładają dużą wagę do zabiegów kosmetycznych na tę część ciała, łącznie z precyzyjnym manicure. Czasem jednak, mimo wysiłków włożonych w pielęgnację dłoni i paznokci, te ostatnie nie chcą odwdzięczyć się ładnym, zdrowym wyglądem: są cienkie, pękają, łamią się i łuszczą. To tylko pozornie banalny problem i drobny defekt urody – w istocie, osłabione paznokcie, to często pierwszy objaw poważnego niedoboru witamin i minerałów, a czasem nawet początku choroby. Statystycznie jednak, najczęstszym sprawcą kłopotów z paznokciami są urazy mechaniczne, przyjmowanie silnych leków czy regularny kontakt z substancjami chemicznymi.

Gdy paznokcie są cienkie

Wiele kobiet boryka się z problemami z pękających, rozdwajających się paznokci, których stan jest rezultatem zbyt cienkiej płytki. W takim przypadku należy natychmiast uzupełnić białko i wapń w diecie a także poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zdecydowanie odradzamy korzystanie w tym czasie z zabiegów manicure hybrydowego i nakładanie żelu na płytkę – matowienie paznokci pilnikiem i wystawianie ich na działanie silnych substancji chemicznych oraz promieniowania UV, znacznie pogorszy ich stan. Jeżeli, pomimo wzbogacenia diety w niezbędne substancje i odstawienia inwazyjnych zabiegów w salonach kosmetycznych, paznokcie wciąż pękają i rozdwajają się, warto odwiedzić specjalistę. To on zdecyduje o rodzaju leczenia i zakresie badań.

Dbaj o nie

By zachować zdrowe i błyszczące paznokcie, warto wzmacniać je stosując również odżywki i sera regeneracyjne, które nie tylko wzmacniają płytkę, ale także uelastyczniają i rozjaśniają ją. Świetnie sprawdzają się odżywki z keratyną, jedwabiem i kiełkami pszenicy, a także – wciąż niewystarczająco docenianie kąpiele i kompresy z ciepłej oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Wykonując dowolne prace domowe z użyciem detergentów, koniecznie trzeba pamiętać o założeniu lateksowych rękawiczek i nie moczyć ani nie przesuszać zbyt często dłoni. Wreszcie, warto codziennie (a szczególnie w okresie wzmożonych chłodów i wietrznej pogody) smarować na noc całe dłonie odżywczym kremem.