Kolagen w ludzkim ciele

human body

Kolagen
w ludzkim ciele

Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie człowieka. Stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego, 70% masy białek skóry, a w ludzkim oku stanowi aż 90% wszystkich białek. Innymi słowy, jest najważniejszym białkiem strukturalnym, niezwykle odpornym na rozciąganie i stanowiącym główne białko tkanki łącznej.

Kolagen czyli białko

To białko podporowe skóry, które zapewnia jej odpowiednie napięcie, sprężystość i odpowiada za jej elastyczność. Włókna kolagenowe tworzą struktury błon surowiczych takich jak otrzewna, opłucna, osierdzie oraz narządów, w tym serca, nerek, płuc, wątroby, naczyń krwionośnych, kości, stawów czy narządu wzroku.
Odpowiedzialność kolagenu za kondycję naszego organizmu jest niezwykle ważna. Przez całe życie białko to podlega nieustającej wymianie. Dojrzały kolagen ulega procesowi degradacji, a na jego miejsce powstaje nowy. Jednak wraz z upływającym czasem w ludzkim ciele spada poziom produkcji kolagenu a włókna elastyny i kolagenu ulegają nadmiernemu osłabieniu.
Wraz z wiekiem proces degeneracji kolagenowej zaczyna przeważać nad procesem syntezy, który ustaje niemal całkowicie po 60-70 roku życia. Do zaburzeń w tworzeniu kolagenu dochodzi także w momentach jego niszczenia, przy ciągłych przeciążeniach wynikających z aktywności fizycznej oraz chorobach autoimmunologicznych jak na przykład zwyrodnieniach stawów.
Zbyt wolna i niewystarczająca dla potrzeb narządów i komórek biosynteza kolagenu lub jej zupełny brak, daje początek procesowi starzenia tkanek miękkich i kości. Pogarsza to wygląd skóry, która staje się zwiotczała, sucha i pokryta zmarszczkami, pojawiają się przebarwienia, cellulit, matowienie paznokci i włosów, przykurczenie sylwetki.
Zaburzenia w metabolizmie kolagenu wpływają na dysfunkcyjność w obrębie aparatu ruchu, jak również w tkankach i narządach, kościach, ścięgnach, stawach oraz oku, pogarszając ogólny stan zdrowia.
Zanikający w ludzkim ciele kolagen prowadzi do powolnej utraty zdrowia i młodego wyglądu, dlatego jego uzupełnianie od zewnątrz stanowi kluczowe rozwiązanie.