Co to jest kolagen

Feines Weizenmehl

Co to jest kolagen

Kolagen jest najważniejszym białkiem występującym w ludzkim ciele. Jest niezwykle ważnym składnikiem organizmu, występującym we wszystkich jego narządach, służąc jako substancja spajająca komórki. Słowo „kolagen” wywodzi się z języka greckiego: cola - klej oraz genno - rodzić. Słowa te w pełni oddają funkcję kolagenu, białka, które „klei i spaja”.

Kolagen - za co odpowiada:

Ze względu na swoje właściwości i rolę w organizmie określany jest mianem "białka młodości". Odgrywa strategiczną rolę wpływając na wiek biologiczny organizmu, jego młody wygląd, witalność, odporność, szybkość regeneracji, samopoczucie czyli krótko mówiąc długowieczność.
Kolagen stanowi aż 30% całkowitej masy białka ludzkiego i 70% masy białek w samej skórze. Jest budulcem między innymi skóry, kości, stawów, ścięgien, chrząstek, oka, organów wewnętrznych czy naczyń krwionośnych. To podstawowy budulec tkanki łącznej organizmu, która decyduje właściwie o wszystkim co jest związane z jego dobrą kondycją. Tkanka łączna spełnia rolę rusztowania dla komórek ludzkiego organizmu, tak jak szkielet dla ciała, co właśnie sprawia, że kolagen jest najważniejszym białkiem człowieka.
Niestety, jak każda część organizmu, kolagen ulega procesowi starzenia i podlega wymianie przez całe ludzkie życie. Im organizm starszy, tym więcej kolagenu ulega degradacji. Wymiana kolagenu w pełnym wymiarze odbywa się naturalnie tylko w młodym, zdrowym ciele, do około 25 roku życia. Po tym czasie proces rozpadu włókien kolagenowych jest szybszy od ich produkcji, czego efektem jest rozpoczęcie procesów starzenia i stopniowego pogorszenia stanu zdrowia. Wysoki poziom kolagenu odpowiada za młody wygląd i długie zdrowe życie.